RUCH, ZABAWA i NAUKA



 

Autor: Agnieszka Dudek (hod. Dobromina)

Ze względu na niespożyte rozmiary energii, staffik potrzebuje aktywnego spędzania czasu. Co prawa jest to pies, który potrafi doskonale dostosować się do trybu życia właściciela i jak nic się nie dzieje prześpi połowę dnia i nawet nie zauważysz jego obecności (chyba że zacznie potwornie chrapać, albo położy Ci się na głowie). Ale staffik czuje się spełniony i szczęśliwy, gdy może coś robić ze swoim właścicielem. Szaleństwa z piłką, czy ze sznurkiem to zabawy, które sprawiają mu ogromną frajdę. I są to najlepsze momenty, aby właśnie w tych chwilach maksymalnych emocji wypełniających psa, wprowadzać mu ćwiczenia kontrolujące: puść, waruj, siad, zostań, do mnie. I to jest najważniejsze: nauczyć się kontrolować psa nie wtedy, gdy jest spokojny i wyciszony, ale właśnie w chwilach wariackich zabaw.

Wiele osób uważa, że nie powinno się pozwalać bawić z psem w przeciąganie sznurkiem ani oferować innych zabaw siłowych. To, co mamy zrobić z naszym bullem - skoro on to uwielbia? Dopóki my decydujemy o rozpoczęciu i zakończeniu zabawy - nic złego się nie dzieje. Mówi się także, że pies nie może wygrać. A im więcej będzie wygrywał, tym większą będzie miał motywację do zabawy z nami. To wcale nie znaczy, ze zabawa może nam się wymknąć spod kontroli. Po prostu musimy potrafić w dowolnym momencie przerwać tą grę. Im bardziej pies angażuje się w zabawę, a przy tym reaguje na komendę: ,,puść''- tym bardziej uczy się kontrolowania swoich zachowań i emocji. W trakcie takiej zabawy w przeciąganie, można z psem ćwiczyć różne komendy, a za ich wykonanie pies dostaje swoją zdobycz lub może się z nami przeciągać. Nie ma tu miejsca na samowolę. Cała zabawa w wygrywanie ma swój scenariusz i zasady, których trzeba przestrzegać. Pies nie może mieć możliwości dyktowania nam swoich reguł gry. Ty decydujesz o czasie i formie zabawy.

Psy typu bull lubią wysiłek fizyczny i potrzebują go. Najczęściej ich właściciele ograniczają się tylko do tej formy wysiłku. Bieganie przy rowerze, ciąganie opony, bieganie za piłką czy też przeciąganie, pozwalają psom rozładować energię. Ale ten pies potrzebuje również wysiłku psychicznego. One bardzo lubią zabawy które pozwalają im rozwiązywać ,,problemy'' myśleniem i kombinowaniem. Staraj się sam wymyślać różne zabawy, które wzmacniają kontakt z psem i zmuszają go do myślenia. Może to być zabawa w chowanego, wysyłanie do innych domowników na komendę, aportowanie i szukanie różnych przedmiotów. A jak można się pobawić z psem nie wychodząc z domu?

-Pokaż psu piłkę lub smakołyk i schowaj obie ręce za plecy. Przełóż do drugiej ręki. Jak pies wskaże właściwą rękę dostaje nagrodę , a jak nie -bawimy się dalej. To samo można robić wykorzystując np. kubki lub puszki.
- Pokaż psu piłkę i zachęć do jej zdobycia. Możesz ją kilka razy rzucić. Jak widzisz, że pies ma ogromną ochotę ją zdobyć - połóż szybkim ruchem piłkę na ziemi dając komendę "zostaw". Pies ją może wziąć, gdy dostanie komendę zezwalającą. Zobaczysz, z jakim zapałem będzie to robić.

Staffik jest niemal wszechstronnym psem. Potrafi mocno zaangażować się w to co robi. I czy to będzie Agility, praca na śladzie czy ćwiczenia z posłuszeństwa, będzie to robić wkładając w to całe serce. Potrzeba dla niego tylko cierpliwości, motywacji i poczucia humoru.
Zaoferuj mu aktywne spędzanie czasu na spacerach, wspólne zabawy i ćwiczenia. Będziesz wtedy dla niego wszystkim. Staraj się wykorzystać i ukierunkować jego pasję tak, aby Twój pies nie znalazł ujścia swoich swoich emocji na konfliktach z innymi psami.


HOME    PSY     SUKI     SZCZENIĘTA     O RASIE     GALERIA     LINKI     KONTAKT    

copyright AlfaTauri
Webdesign M.Michalska
© 2008
Kopiowanie zdjęć lub ich fragmentów bez zgody autora zdjęć jest zabronione. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednolity tekst: Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1610